Заява Вааду України з приводу висловлювань президента Зеленського щодо Ізраїлю

Заява президії Асоціації єврейських організацій і общин  (Вааду) України з приводу висловлювань президента Зеленського щодо Ізраїлю

Минуло близько двох тижнів відтоді як Президент України Володимир Зеленський на конференції «Діалог – Шангрі Ла» в Сінгапурі публічно запросив на саміт світу в Швейцарії як Ізраїль, так і Палестину, що не існує на сьогодні як держава, тим самим де-факто зрівнявши їхній статус. До цього президентом було додано, що Україна зробить усе, щоб зупинити дії Ізраїлю у секторі Газа. Подібні висловлювання видаються нам необачними та/або некомпетентними з огляду на те, що під час нещодавнього голосуванні в ООН з питання підвищення статусу Палестинської автономії Україна утрималася разом із Великою Британією, Німеччиною, Канадою та низкою інших країн. Тоді наша країна офіційно підтвердила свою стриману позицію щодо цього питання.

Не можна заперечувати, що підтримка палестинської державності знаходить розуміння більшості країн-членів ООН, включаючи провідні країни Заходу. Проте, Ваад України вважає, що з моральної точки зору, на тлі агресивної війни росії та допомоги, яку надають нашій країні ізраїльські інституції та волонтери, український лідер повинен уникати заяв, що трактуються в державі Ізраїль як неприйнятні.

Подібна логіка дій обумовлена ​​і суспільними настроями, оскільки, згідно з опитуваннями, 69% українців на тлі війни в секторі Газа симпатизують Ізраїлю і лише 1% - палестинцям. Не секрет, що Україна є чи не єдиною країною світу, де після вторгнення Хамасу 7 жовтня не відбулося жодного антиізраїльського мітингу.

Характерним є й те, що Україна послідовно утримується під час голосування за резолюції про припинення вогню в Газі, хоча більшість країн-членів ООН закликають до закінчення військової операції проти Хамасу.

Натомість, Україна щодня відчуває підтримку ізраїльської сторони – на рівні як державних структур, так і волонтерських організацій. На тлі російської аґресії ця підтримка дорогого варта, і було б необачним необережними заявами ставити під удар симпатії ізраїльтян, які допомагають нашій країні в драматичний період її історії.

Є ще один, важливіший і глобальніший чинник, який за його адекватного розуміння керівництвом країни міг би запобігти подібним висловлюванням президента. Йдеться про те, що саме Україна відкрила світові новий та досить несподіваний глобальний аспект війни. Вже через рік після повномасштабного вторгнення стало зрозумілим, що суто імперіалістична війна, яку росія розв’язала проти України в 2014 році, поступово трансформувалась у першу в історії міжцивілізаційну війну, в якій демократична цивілізація (55 країн, що об’єдналися навколо України) протистоїть військової аґресії антидемократичної цивілізації, яка допомагає росії (Північна Корея, Китай, Іран, Сирія, Білорусь, Куба та Венесуела), а також терористичні організації (Хамас, Хізбола, Ігіл й Талібан).

Відомо, що некоректно та й незручно, особливо в геополітиці, сидіти «одразу на двох стільцях», і Україна, народ якої обрав своє майбутнє в демократичній цивілізації, заслуговує на повагу з боку президента країни. Він зобов'язаний приєднатися до вибору народу, який він згідно зі статусом представляє на міжнародної арені.

Враховуючи вищевикладене, президія Вааду України сподівається на розуміння посадовцями всіх рівнів, аж до найвищої посадової особи держави, важливості дружніх відносин з Ізраїлем, що, як і Україна, веде зараз важку і справедливу війну проти країн та рухів антидемократичної цивілізації.

Київ, 20 червня 2024 року

Від імені Президії Вааду України 
співпрезидент Вааду України Йосиф Зісельс