Міжнародний відкритий конкурс архітектурних, дизайнерських та ландшафтних проектів для впорядкування місць, пов'язаних з єврейською історією у м. Львові

Міжнародний конкурс оголошено рішенням від 6 серпня 2010 року № 1076 Виконавчого комітету Львівської міської ради.

Структура конкурсу охоплює три вільні ділянки міста, які пов'язані з розмаїтим життям єврейської спільноти до Другої світової війни та з її винищенням під час Голокосту у Львові. Для кожної ділянки характерні власні особливості конкурсної програми. Учасникам конкурсу запропоновано три окремі завдання для цих трьох ділянок. Їх можна розглядати або окремо, або комплексно, з концептуальним пов'язанням двох чи трьох цих ділянок в одне ціле.

Головною метою конкурсу є звернення уваги на багатоетнічне минуле Львова та збереження його багатокультурної спадщини. Конкурс має два основних взаємопов'язаних завдання. Перше завдання полягає у тому, щоб звернути увагу на усвідомлення багатоетнічного минулого Львова за допомогою нового відкриття та показу єврейської спадщини міста. Інше завдання – забезпечити пошук найкращих рішень з облаштування територій, охоплених конкурсом, з метою покращання умов життя для мешканців та гостей м. Львова.

Підконкурс «Площа синагог»

Територія навколо синагоги «Золота Роза», розташована у межах кварталу, обмеженого вул. Братів Рогатинців, вул. Староєврейською, вул. Арсенальською, забудовою вул. І.Федорова і пл. Коліївщини, та включає незабудовану ділянку на  вул. Староєврейській, 41 і ділянку зі збереженими руїнами синагоги «Золота Роза»).  Ця територія є частиною ансамблю історичного центру Львова, внесеного до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. Територія була ядром та серцевиною середньовічної єврейської дільниці і залишалася одним з важливих центрів релігійного та культурного життя єврейської громади міста. На цій території до 1943 року стояли три важливі для релігійного та суспільного життя єврейської громади будівлі: Велика міська синагога, Синагога Турей Загав (знана також як «Золота Роза»), Дім навчання Бейт гаМідраш.


Підконкурс "Меморіальний парк «Бесойлем – дім вічності»
Територія незабудованої частини колишнього єврейського кладовища, обмежена будівлею пологового стаціонару комунальної 3-ї міської клінічної лікарні на вул. Я.Раппапорта (з півдня), вул. Клепарівською, огорожею Краківського ринку (на північній стороні парку) та забудовою вул. Базарної (зі сходу).  Парк безпосередньо з’єднаний з приміщенням пологового стаціонару. Більша частина проектної території є територією історичного єврейського цвинтаря, знищеного у час війни. Частина територій, яка безпосередньо прилягає до будівлі лікарні була колись лікарняним сквером (ogrod szpitalny – польською мовою). Для назви Меморіального парку використано назву «Бесойлем», що у перекладі означає «Дім вічності» та є формою, яка вживалася у цьому регіоні і сформувалася у тогочасному івриті під впливом ідишу.

Підконкурс "Меморіальний парк «Янівський концтабір»
Територія підконкурсу є частиною території колишнього Янівського концентраційного табору (вул.Винниця) – це місце, де відбувалися масові розстріли і де від 1943 року «бригади смерті», сформовані з в’язнів-євреїв, були примушені знищувати сліди злочинів німецької влади. Ця територія була знана як «Долина смерті». Територія обмежена вул. Винниця на північному заході, природнім схилом Кортумової гори на півночі, територією Личаківської виправної колонії на півдні та ремонтними майстернями трамвайного депо на сході. Важливо зазначити, що територія конкурсу розташована на північ від території, де були (і частково все ще є) бараки і будівлі табору (вони знаходяться недалеко і зараз належать виправній колонії).

Ініціатива та організатори
Ініціатива проведення конкурсу з'явилася в рамках міжнародної конференції "Єврейська міська спадщина і історія Центрально-Східної Європи", яку організував і провів Центр міської історії Центрально-Східної Європи у жовтні 2008 р. у Львові.
Організаторами конкурсу є:

Виконавчий комітет Львівської міської ради
Управління культури і туризму
Департамент  гуманітарної  політики  Львівської  міської ради
Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради
Департамент містобудування Львівської  міської ради

Українсько-німецький проект Львівської міської ради та Німецького товариства технічної співпраці ҐмбХ (ГТЦ) "Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова"

Центр міської історії Центрально-Східної Європи
Львівська обласна організація Національної спілки архітекторів

P.S. У формуванні преміального фонду взяли участь: посольство ФРН в Україні , Асоціація єврейських організацій та общин(Ваад) України та Євразійський єврейський конгрес.

----------------------------------------------------------------------
Новости
Контакт