Оголошення переможців міжнародного відкритого конкурсу архітектурних, дизайнерських та ландшафтних проектів для впорядкування місць, пов'язаних з єврейською історією у м. Львові

Див. проекти (завантажити файл *. pdf)

Рішенням від 6 серпня 2010 року № 1076 Виконавчого комітету Львівської міської ради було оголошено конкурс  відкритого конкурсу архітектурних, дизайнерських та ландшафтних проектів для впорядкування місць, пов'язаних з єврейською історією у м. Львові. Подавати свої матеріали архітектори зі всього світу могли до 7 грудня 2010 року.
За чотири місяці, які тривав конкурс організаторам надійшло 70 проектів до всіх конкурсних місць. Проекти надійшли з 14 країн світу: Мексика, Італія, Австрія, Україна, Франція, Німеччина, Голландія, Ізраїль, Гонконг, Польща, Чеська Республіка, Португалія, Австралія, США.

Протягом двох минулих днів 20-21 грудня у львівському палаці мистецтв проходило засідання журі, яке визначало переможців трьох конкурсів. Журі складалося з міжнародних експертів в галузі архітектури та роботи з єврейською історичною спадщиною (голова журі - Карл Фінґергут, Рут Еллен Ґрубер та Інґо Андреас Вольф та Богдан Черкес), представника єврейської громади (Йосип Зісельс), істориків (Серґей Кравцов, Оксана Бойко) та представників міста (Василь Косів, Юрій Криворучко ).

В результаті двохденного засідання було визначено переможців конкурсу, три перших призових місця отримали:

Підконкурс «Площа синагог»

Франц Решке,
Пауль Решке,
Фредерік Шпінгер
Німеччина

Високе схвалення журі отримало озеленення площі Бет гаМідрашу, а також сильне урбаністичне вирішення. Поєднання цих елементів призведе до дуже стабільного, спрямованого у майбутнє розвитку. Форма проекту легко надається до адаптацій до будь-яких археологічних розкопок у майбутньому. Ідея позначення слідів давніше існуючих споруд є тонкою, але виразною. Сліди позначено візерунками, але надано також інформацію про давніше існуючі структури. Проект виконав вимоги журі  огляду на збереження, консервацію, міркування архітектури і міського планування. На місці Великої Синагоги передбачений доречно відкритий міський простір; місце Бет гаМідрашу отримало інше трактування – зеленого простору і споглядальної атмосфери. Здійснення проекту не становитиме великих труднощів.

Хоча це подання так багато уваги приділяє цим питанням, певних елементів таки бракує, зокрема освітлення. Члени журі зауважили, що проект неважко буде доопрацювати, додавши більше інформації.

Підконкурс «Бейсолем – Дім вічності»

Роніт Ломброзо
Єрусалим, Ізраїль

Цей проект журі оцінило як найкращий. Члени журі відзначили виразну ідентичність проекту, його відмінність від інших проектів у тому сенсі, що він шукає середини між парком і меморіалом. Це поєднання є чільною перевагою проекту. Зазначено також те, що проект створює виразний простір. Рішення підняти дощану підлогу над землею отримало схвалення як вельми свідоме і добре з огляду на традицію місця. Позитивну оцінку отримала стіна пам’яті, оскільки вона напостійно не відгороджує ділянку від решти кладовища. Побудова стіни дозволяє складати камені чи втановлювати свічки у пам’ять про похованих тут євреїв. Крім цього на стіні можна писати відомі нам імена похованих тут людей. Схвальну оцінку отримала матеріальність проекту, особливо поєднання цегли з деревом.

Серед критичних зауваг було те, що проект у поданому вигляді не передбачає місця для віднайдених існуючих надгробків. Вирішення входу також викликало низку сумнівів. Члени журі висловили потребу у запевненні, що нова стіна будуватиметься лише там, де не існує давньої стіни, яку потрібно зберегти.

Під конкурс «Янівський концтабір»

Мінг-Ю Хо, Цеанта ля Гранже, Вей Гуанг
Ірвінг, Каліфорнія, США

Журі оцінило ориґінальність задуму, за яким застосовуються елементи ландшафтної архітектури, а не звичні архітектонічні чи садові елементи. Проект привносить сильне топографічне вирішення, водночас застосовуючи існуючий ландшафт. Просторова та атмосферна якість проекту є водночас монументально-драматичною, і тонкою. Важливо також те, що на каменях передбачено написи, що додають місцевого і особистого виміру. Такий підхід дозволяє артикулювати індивідуальну пам’ять цього місця і його минулого.
Підняті ходові доріжки оцінено під двома оглядами. Оскільки ділянка є місцем розпорошення попелу убитих жертв табору, то доріжки важливо підняти, аби не допустити ходіння безпосередньо по ґрунті. Водночас, запропонована висота підйому утруднює доступ і рух для осіб з особливими потребами. Члени журі погодилися на тому, що геометрична форма передбаченого у проекті новонасадженого лісу, а також низка кам’яних деталей є перепрацьованими і дещо надмірними. Крім цього, слід уточнити матеріал дощаної стежки.

Члени журі:

Оксана Бойко (Україна, м.Львів), історик архітектури, науковий працівник ДП “Український регіональний спеціалізований науково-реставраційний інститут “Укрзахідпроектреставрація“, автор монографії “Синагоги Львова“ (2008).
Інго Андреас Вольф (Німеччина, м.Ляйпциг), архітектор, урбаніст, професор Технічного університету у Ляйпцигу.
Рут Грубер (США, Італія), журналіст, автор численних публікацій про єврейську спадщину у Європі, співзасновниця та асоційований директор Центру вивчення єврейської спадщини (США, м.Сиракузе, штат Нью-Йорк).
Йосиф Зісельс (Україна, м.Київ), голова Генеральної Ради Євроазійського Єврейського Конгресу, голова Асоціації єврейських організацій та общин України, виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України.
Василь Косів (Україна, м.Львів), заступник Львівсько го міського голови з гуманітарних питань, завідувач кафедри графічного дизайну Львівської національної академії мистецтв.
Сергій Кравцов (Ізраїль, м.Єрусалим), архітектор, науковий працівник Центру єврейського  мистецтва Гебрайського університету у Єрусалимі.
Юрій Криворучко (Україна, м.Львів), начальник управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради, головний архітектор міста, професор, завідувач кафедри містобудування Національного університету “Львівська політехніка“.
Карл Фінгерхут (Швейцарія), архітектор, дизайнер, урбаніст, головний урбаніст у Базелі у 1979-1992 роках, професор міського дизайну Технічного університету у Дармштадті, радник у питаннях містопланування міст Бремену, Фердкірха, Зальцбурга, Галле, Карлсруе, Кьольна, Гайдельберга, Регенсбурга.
Богдан Черкес (Україна, м.Львів), архітектор, професор, директор Інституту архітектури Національного університету “Львівська політехніка“.

 

----------------------------------------------------------------------
Новости
Контакт